Archiv

Výprava Slovensko 2018

horská túraZačátek letních prázdnin je vždy spojený s letním soustředěním LTU a ani letos tomu nebylo jinak. Coach rozhodl, že jsme dostatečně zdatní, abychom zvládli první zahraniční akci. Naším cílem se nakonec stalo Slovensko, přesněji město Poprad. Vše začalo v sobotu 7. července odjezdem z tradičního místa od Petrželů. Jelikož nás je čím dál tím více, museli jsme si vypůjčit od pana Junka ze Studence další mikrobus. Ještě se k nám přidali Skalkovi. Po poradě navigátorů jsme zvolili cestu přes Polsko po dálnici. Velkým zpříjemněním cesty byla návštěva Krakowa. Zde jsme si prohlédli královský zámek Wawel či nádherné náměstí z tržnicí. Do našeho ubytování, školy v Popradě – Matějovcích, jsme nakonec dorazili až navečer. Tam na nás čekali Pirožkovi.
Druhý den se nesl v duchu výletu do Vysokých Tater. Vlakem jsme se přesunuli do Starého Smokovce a začali stoupat Malou Studenou dolinou až na Téryho chatu. Dále jsme skrz Priečné sedlo v nadmořské výšce 2352 m. n. m. přešli na Zbrojnickou chatu. Z chaty jsme Velkou Studenou dolinou sešli přes Hřebínek až zpět na vlak. V pondělí jsme spíše odpočívali a poznávali památky. Těmi byly Spišská kapitula a Spišský hrad. Tam jsme absolvovali zajímavou prohlídku. Z hradu jsme šli do travertinového skalního města Drevenik. Zbytek odpoledne jsme relaxovali v AQUACITY Poprad. V úterý následovala další túra, tentokrát do Roháčů. Vydali jsme se z vesničky Jalovec přes Jaloveckou a Parichvostkou dolinu až na horu Baníkov v nadmořské výšce 2178 m. n. m. Tam jsme se rozdělili na dvě skupiny podle toho, kdo chtěl jít delší nebo kratší trasu. Delší trasa vedla přes hřeben na Tri kopy, zatímco kratší trasa vedla přímo. ŠtěpánOpět jsme se setkali na Žiarské chatě a odtud jsme vypůjčenými koloběžkami sjeli po rozbité asfaltce až k autům, která nám převezli Pirožkovi. Středeční výlet byl naplánován do Slovenského ráje. Zde jsme Suchou Belou po žebřících vyšli až na Kláštorisko, kde v minulosti měli kartuziáni svůj klášter. Zpět k autům jsme se vrátili Kláštorskou roklinou a proti proudu řeky Hornád. Zde nás zastihl jediný velký déšť za celou dobu. Zkrátka blbí mají štěstí. Jelikož Michal Skalka potkal v infocentru zdejší ochranářku přírody, vyjednal nám vybavení a vstup na nově otevřenou ferratu „Ferrari“ ve Velkém Kyselu zdarma. Tím byl program vyřešen. Ti, kteří nechtěli zdolávat nástrahy ferraty, vydali se na Piecky. Všichni jsme se sešli opět v AQUACITY Poprad, kde jsme nabírali síly na 3denní závody v OB.
PájaTy začaly v pátek krátkou tratí v horském terénu s 50% lukami a 50% lesem. V lese nás také čekal těžký podrost a části se skalkami. Sobotní a nedělní etapy se konaly přímo na Dedinkách, část Geravy. Tam na závodníky čekala horská planina s loukami (asi 30%) a kamenitá podložka s podrostem. Sobotní klasika se konala na východě od shromaždiště, zatímco ten nedělní midl na západě. Závody se většině našich závodníků velice povedly, o čem vypovídají i výsledky. Celkovými vítězi byli Štěpán v M10 a Pája v M14, na druhém místě byli Matěj v M12, Tomáš v M21B, Štěpánka v W14, Alka v W50 a Jitka v W55, na třetím místě se umístili Coach v M50, Kačka v W14 a Šárka v W45. Také nesmíme zapomenout na naši vařící četu, která se starala, abychom neměli hlad během dne a na výletech. Bez nich bychom umřeli hlady. Byla to velmi, velmi povedená akce a můžeme se těšit na další takové.
Kuba