Archiv

Oblasťák 27.10. – Prochody

Na předposlední oblasťák, který pořádala Choceň u vesničky Prochody, jsem se moc těšil. Poslední závod, jenž jsem si zaběhl u Turnova ve skalách, jsem totálně zpackal, když jsem si v první třetině prohlédl snad každý pískovcový balvan, co v okolí byl, nalétal jsem tam mezi šutry spoustu metrů navíc a toho, že mám mapu 1:7500, jsem si všiml až v druhé půli závodu. Chybami se člověk učí, tak jsem si říkal, že jsem se toho v tu krásnou neděli naučil dost.
V Prochodech panovalo typické podzimní počasí, zataženo s mírným deštěm. První malá rána přišla, když se ke mně přitočil Pavel Hanuš. Okamžitá reakce byla: aaa peníze:-), ale ne, chtěl jen napsání tohoto článku, což je rozhodně příjemnější.
Hodil jsem na sebe věci a vyrazil na start. V hlavě jsem si opakoval, hlavně klid, neblázni jak před týdnem. Píp, píp, píp, vyrazím, beru mapu, za běhu si to rovnám, u posedu doleva do kopečka a běžím. Přebíhám cestu, míjím dva posedy a míjím bohužel i kontrolu. Vylezu na cestě, doběhnu na největší křižovatku v celém lese, hlava už zmatkuje, srovnám si blbě mapu a běžím přesně naopak, než jsem běžet měl. Po chvíli se zastavím, bože můj, vždyť jsem tady, vracím se na křižovatku a jako blázen se vydávám opět stejným špatným směrem. Na první kontrolu jsem doběhl v čase o 10 minut horším, než v tu chvíli předposlední závodník. Cíl být do patnáctky je science fiction a měním ho na to nebýt poslední. Vydávám se na dvojku a potkávám Michala Procingera z Vrchlabí, který dopadl ještě hůř (vzal si blbou mapu a vracel se, že končí). Tak jsem mu řekl, ať se jde se mnou tréninkově proběhnout. Rád přijal. Bez nějakých dalších zásadních chyb jsem, s Michalem po boku, závod dokončil a alespoň náhradní cíl splnil. Nevím, které z okřídlených přísloví by sedělo nejvíce na moje poslední kolapsy, ale příště se určitě budu muset řídit tímto: dvakrát měř, jednou řeš.
Z vyjádření mých vrstevníků jsem poznal, že jsem nebyl jediný, kdo to pokazil. Ve stanu rozebírala svou chybu Dana, Lůca ze závodu nebyla rovněž nadšená, Michal při své premiéře v naší kategorii si rovněž prohlédl části lesa, které nemusel, a Evča šla svůj premiérový závod v D35D hodně na jistotu. Holt, není každý den posvícení. Výsledkově to mezi dospěláky zachránili ti nejzkušenější. Jitka, i přes velká zaváhání v úvodu, svou kategorii vyhrála, stejně jako Stáňa, která dosáhla na třetí triumf v řadě. Na předchozí úspěchy navázal druhým místem Milan.
V dětských kategoriích to bylo podobné. Pěkný závod bez větších chyb odběhla Kačka, která skončila 8., slušně si vedla i Štěpánka (12.). Zazářili mladí kluci v H10N, kdy Kája vyhrál, Kryštof byl druhý a Jindra třetí, Mareček pak pátý. Dobrou formu potvrdil sedmým místem Pája, který se rovněž vyvaroval velkých chyb. Jedno velké zaváhání připravilo o lepší výsledek Toma, jenž skončil desátý.
Prostor závodu byl dle mého názoru super na běh, hezký a pestrý les, řada menších hustníků a mýtin, spousta cest, průseků a vodotečí. A hlavně – žádné velké kopce:-). Bylo se zkrátka čeho chytnout. V sobotu nás čeká podstatně náročnější trať, ale zase je to blíž, tak hurá do Holovous!!!
Jakub