Archiv

O nás

Orientační běh (OB)

Jde o sport vytrvalostního charakteru, založený na schopnosti orientace v neznámém terénu za pomocí mapy a buzoly. Kolébkou je Skandinávie. V českých zemích se konal první závod v roce 1950 ve Zlíně. V průběhu let zaznamenat i tento sport řadu obměn. Papírové průkazy, kam závodník značil průchod kontrolním stanovištěm, vystřídaly elektronické čipy. Také zpracování výsledků již neprobíhá ručně, ale s pomocí speciálního programu a počítačové techniky. Změnil se i vzhled oblečení a závodní obuvi. Mapy pro nynější závody jsou daleko barevnější a podrobnější než ty prvotní, které vypadali podobně jako turistické.

Jak to bylo v Trutnově?

Zde byl oddíl založen v roce 1968 jako součást odboru turistiky. Zpočátku měl oddíl 5 členů a jeho předsedou byl více jak 20 let Josef Wenke. Noví členové přibývali postupně, hlavně z řad turistů, atletů, lyžařů a rekreačních sportovců. Roku 1974 se oddíl osamostatnil. O dva roky později měl oddíl 17 členů z toho 10 žáků a v roce 1980 se členská základna již pohybovala okolo 30 osob. Wenkeho vystřídal ve funkci Milan Rejmont, stále úspěšný aktivní sportovec a bývalý trenér mládeže. Od roku 2011 je předsedou Jan Grundmann st.. V současnosti má oddíl okolo 50 aktivních členů.

Největší zlom v trénování žáků a mládeže znamenal rok 2000. Trenéři Alena a Pavel Petrželovi udělali v Trutnově, Mladých Bukách a Rudníku celkem tři nábory, ze kterých vznikla úspěšná a silná tréninková skupina. Náplň tréninků byla pestrá: běh v terénu, sprinty, výběhy kopců a mapové tréninky. V zimě pak běžky, posilovna, horolezecká stěna a tělocvična. Jejich svěřenci dodnes trénují a závodí, přestože většina z nich již odešla na střední a vysoké školy do jiných měst.

Mapy a závody

Trutnovské okolí je pro OB jako stvořené. Rozmanité terény poskytují dobré tréninkové i závodní podmínky. Proto byla většina lesů v okolí již zmapována. O mapy a mapování se vzorně stará „dvorní“ oddílový kartograf David Komín. Trutnovský oddíl patří mezi aktivní účastníky na všech oblastních závodech. Ti lepší se účastní také závodů celorepublikových – MČR, žebříčky A a B. Také v pořádání závodů nezůstává oddíl pozadu. Ročně zvládne připravit hned několik akcí nejen pro zkušené o-běžce, ale také pro žáky a studenty místních škol a širokou veřejnost. Akce s názvy Den orientace, Přebor škol nebo Poslední kufr, jsou již tradicí. Vždy je snahou uspořádat závod v dosud neproběhaném terénu.

Nejvýznamnější závody, které oddíl pořádal, byly: 2005 – MČR v lyžařském orientačním běhu (LOB) v lesoparku nad Trutnovem a v roce 2010 závod žebříčku A, sprint v Janských Lázních.

Největší úspěchy posledních let (2007-2011)

V roce 2009 se podařilo sestavit družstvo na MČR, které nakonec obsadilo 2. místo v dorostenecké kategorii. V následujícím roce 2010 zaznamenal oddíl doslova „medailové žně“ – získal medaile na všech sedmi mistrovstvích republiky. Celkem 11 medailí z toho 9 zlatých, 1 stříbrnou a 1 bronzovou. Díky tomu se stal Trutnov nejúspěšnějším oddílem pro rok 2010.

Nejlepší dorostenci oddílu byli a jsou: Jan a Tereza Petrželovi, oba se v roce 2007 účastnili Mistrovství Evropy dorostu (MED) v Maďarsku a dovezli hned 4 medaile. O rok později se Jan Petržela stal dorosteneckým mistrem Evropy na klasické trati, které se konalo ve Švýcarsku. Mezi další patří Jan Grundmann ml. a Lenka Svobodová. Oba jsou členové dorosteneckého reprezentačního družstva ČR. V roce 2011 Lenka dopomohla ke zlatu svojí štafetě na MED u Jindřichova Hradce.

Další informace