Archiv

Jeden za všechny, všichni za jednoho! Podzimové štafety a družstva.

Jeden za všechny, všichni za jednoho! Podzimové štafety a družstva.

Při závodě v orientačním běhu jdete většinou sami na sebe. Závodit se však dá i v týmu, konkrétně na štafetách či družstvech. Štafeta se (až na výjimky) skládá ze tří běžců. Družstva poté ze sedmi (v případě elitních a dorosteneckých kategorií), z osmi (v případě mládežnických kategorií) nebo z pěti běžců či běžkyň (v případě veteránů). Početnější je vždy mužské, respektive chlapecké zastoupení.

Tento podzim se náš oddíl účastnil celkem tří štafetových závodů a jednoho závodu družstev. Poslední zářijový víkend se kromě „áčkového“ sprintu ve Dvoře běžely též dva závody Českého poháru štafet. V sobotu se též jednalo o Mistrovství oblasti a pořádání si vzal na starost Studenec. „Eliťáci“ si ve zpětné vazbě poměrně stěžovali na nedostatky, jako například nevhodně rozmístěná aréna, nedostatek Toi – Toi nebo pouze jedna vyčítací jednotka v cíli, avšak volba terénu či stavba tratí byla adekvátní. Běželo se na mapě jménem Skalky, kterou vytvořil výborný kartograf Tomáš Leštinský. Šlo o průměrně průběžný les s všedním převýšením, plný rýh, prohlubní, jam, plošinek, kupek či hliněný svahů. Ale také řadou skalek, valů, kamenů a pozůstatků těžební činnosti. Náš oddíl sestavil celkem 5 štafet, z nichž dvě byly veteránské, dvě dorostenecké a jedna „jednadvacítková“.

O den později se závodiště přesunulo do Vítězné, kde si oddíl z Vrchlabí připravil poslední štafetový závod před samotným MČR. Běželo se na krásné mapě jménem Hajda. Ta nabízela řadu skalek či kamenů, dominujících terénu. Stavitel sestavil pestrou farstu, dobře využívající možnosti terénu. Trochu stoupání nijak nenarušilo velkou rychlost závodu a běželo se neskutečným tempem. Tentokrát se na startu objevilo šest našich štafet.

O dva týdny později se týmové závody přihlásily znovu. Tentokrát již samotné MČR. V sobotu dostalo svůj prostor Mistrovství štafet. Do něj naskočilo sedm oddílových trojic. Běželo se na Výšince, na krásné mapě jménem Studánka u seníku. Šlo o podhorský terén plný kamenů, skalek, terénních i porostových detailů či jamek a prohlubní. Farstování bylo velice nápadité. Pořadatelé z hradeckého „OKačka“ si vyhráli i s rozestavením shromaždiště. Po závodě hlavní kategorie navíc proběhla autogramiáda reprezentantů.

Tím že se běhá orientační běh především v lese, je atmosféra a prostor k fandění poněkud nižší, něž jak tomu bývá u jiných sportů, avšak Mistrovství v družstvech je velikou výjimkou. Ryk, fandění, troubení, tleskání či hulákání se ozývá široko daleko všemi směry. A není se čemu divit. Vždyť závodníci reprezentují více než kdy jindy svůj klub. Nikde nezáleží více na tom, jaké barvy má váš dres. Kdo nezažil atmosféru těchto závodů, neví, co to atmosféra při sportu je. A kromě okolo bydlících si to každý musel náramně užívat. Tentokrát jsme jako oddíl sestavili čtyři družstva. Jedno dorostenecké, jedno semiveteránské a dvě mixové. Mapa, která dostala jméno Studánka U liščích nor, byla ještě trochu plnější kamenových polí. Stavitel opět vymyslel zajímavé postupy a členité farsty.

Tato atmosféra se musí zažít. Bylo super, že jsme tyto prestižní závody měli v podstatě za rohem. Snad každý si to musel užít. Nezbývá než smeknout před pořadateli, kteří to dle slov naší trenérky Lůci „měli fakt vymakaný“. Výkony našich závodníků byly v tak silné konkurenci dobré.

Vojta Kotyk

Stránky závodů:

https://oris.orientacnisporty.cz/Zavod?id=5560

https://oris.orientacnisporty.cz/Zavod?id=5561

https://oris.orientacnisporty.cz/Zavod?id=5562

https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=5563

fotky https://obltu.rajce.idnes.cz/MCR_druzstev_22/